EMDR terapi, del 2 (GÖTEBORG)
Kommande start
Datum: 10-12 mars 2027 + två uppföljningsdagar som båda är halvdagar. Halvdagarna sker digitalt tisdag 13 april och fredag 21 maj (exakta tider till dessa halvdagar får du ca 2 veckor innan den första halvdagen).
Tider: Onsd 9.00-17.30, tors 8.30-17.30, fred 8.30-16.00.
Plats: Högskolan Sapu, Kungsgatan 11, Göteborg
Kursansvarig: Kerstin Bergh Johannesson
Kostnad: 16 900 kr exkl moms.
Ingår: Kaffe och te
EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) är en integrativ psykoterapeutisk metod som utgår från individens inneboende förmåga till självläkning. Med terapimetoden stimuleras en ombearbetning av plågsamma minnen som inte kunnat bearbetas spontant och som orsakar klientens problematik och medföljande symtom. Dessa minnen kan bestå av traumatiska erfarenheter som stämmer in på A-kriteriet för PTSD, men kan också utgöra andra plågsamma livserfarenheter eller effekter av försummelse och som påverkat klienten på ett negativt sätt.
EMDR del 2 har fokus på vad som karaktäriserar mer komplex problematik och hur tillvägagångssättet i EMDR-terapi flexibelt kan anpassas utifrån dessa förutsättningar med samtidigt bibehållande av grundmodellen. Den fjärde kursdagen i del 2 innebär viss repetition men med större fokus på att lyfta oklarheter och ge fallkonsultation/handledning.
EMDR utbildningen via Högskolan Sapu är ackrediterade av EMDR Europa.
Kursens omfattning och upplägg
EMDR del 2 är upplagt på samma sätt som del 1 under tre heldagar och därefter en uppföljning som sker digitalt uppdelat på två halvdagar.
Vem kan söka till utbildningen?
En förutsättning för del 2 är att deltagarna tidigare har deltagit på del 1 i EMDR (Europa godkänd utbildning) med godkänt resultat samt skaffat sig praktiska kliniska erfarenheter av standardprotokollet genom att ha börjat tillämpa metoden med några klienter (omfattande ca 10 sessioner innan EMDR del 2 har kursstart). Både del 1 och del 2 innehåller praktiska tillämpningsövningar.
Intyg från godkänd EMDR del 1 krävs.
Det bör ha gått minst åtta veckor efter del 1 innan man kan gå del 2.
För att bli certifierad krävs följande enligt EMDR Europas riktlinjer:
Egen handledning minimum 20 tim hos certifierad EMDR-handledare,
Erfarenhet av att ha behandlat minst 25 klienter med EMDR-terapi,
Tillämpat EMDR under minst 50 sessioner
Kunnat visa via inspelning eller in vivo att man kan genomföra standardprotokollet på ett korrekt sätt.
Certifiering är knutet till medlemskap i EMDR Sverige och ansökan för certifiering görs hos EMDR Sverige.