fbpx

Bas­utbildning i ångest­syndrom och bemötande (Göteborg)

En dag med Stefan Hugestrand som är leg. psykolog och leg. psykoterapeut med mångårig erfarenhet av behandling av personer med ångestsyndrom.

Kommande start

Datum: 3 december 2025

Tider: 09.00-16.00

Plats: Högskolan Sapu, Haga Östergata 12, Göteborg

Kursansvarig: Stefan Hugestrand

Kostnad: 2 495 kr exkl. moms.

Ingår: Kaffe och te

Anmäl dig i formuläret längre ner på sidan!

Denna heldag är för dig som vill få en grundläggande förståelse för ångestsyndrom – från klinisk bild och diagnostik till bemötande och behandlingsprinciper.

Kursinnehåll

  1. Introduktion till ångest – normal ångest vs. kliniska syndrom.
  2. Diagnoser och symtombilder – genomgång av GAD, panik, social ångest, OCD, PTSD, fobier.
  3. Ångestens biologi och psykologi – stressystem, undvikande loop, säkerhetsbeteenden.
  4. Bemötande i vården – hur man skapar trygghet, minskar undvikande och stärker patientens delaktighet.
  5. Behandlingsprinciper – KBT-tekniker (exponering, responsprevention, kognitiva interventioner), psykoedukation, läkemedel i korthet.
  6. Fall-cases och diskussion – typiska scenarier från klinisk vardag eller närstående.
  7. Samsjuklighet och komplexitet – ångest vid psykos, depression och missbruk.
  8. Sammanfattning och reflektion – hur deltagarna kan omsätta kunskapen i sin egen praktik.

Kursmål:

  • Känna igen och särskilja de vanligaste ångestsyndromen (GAD, paniksyndrom, social ångest, specifika fobier, OCD, PTSD).
  • Förstå de psykologiska och biologiska mekanismer som vidmakthåller ångest.
  • Ha kännedom om grundläggande diagnostik och differentialdiagnoser.
  • Känna till evidensbaserade behandlingsprinciper (KBT, exponering, farmakologisk behandling, kombinationer).
  • Bemöta personer med ångest på ett stödjande, validerande och strukturerat sätt.
  • Reflektera kring samsjuklighet (t.ex. ångest vid psykos, depression, beroende).

För vem?

  • Personal inom psykiatri och primärvård (exempelvis sjuksköterskor, läkare, skötare)
  • Personal i socialtjänst och kommunal vård/omsorg som möter personer med ångestproblematik
  • Studerande inom psykologi, vård, socionomutbildning
  • Andra som i sitt arbete möter människor med ångestproblematik

Stefan Hugestrand, leg. psykolog/leg. psykoterapeut. Stefan har mångårig erfarenhet av behandling av personer med ångestsyndrom och samsjuklighet inom vuxenpsykiatrin. Han har under flera år föreläst för vårdpersonal inom psykiatri och primärvård och hållit i uppdragsutbildningar med fokus på KBT och bemötande vid ångestproblematik. Hans undervisning kännetecknas av klinisk förankring, tydlighet och ett varmt engagemang för att öka förståelsen för ångest, vägarna till återhämtning – samt vikten av acceptans och normalisering.

X